J4861A HP ProCurve x129 1Gbps Multi-Mode Fiber SC Connector Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J4861A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- SFP+
- 1000Base-SX
- Multi-mode
- 1310nm
- Transceiver Module
- Part #: J4861A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
X120 1GB SFP LC LX Transceiver.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Product Name: | X120 1GB SFP LC LX Transceiver |
| Product Line: | ProCurve |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x LC 1000Base-LX Network |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 1000Base-LX |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 20 g |
| Height: | 1.2 cm |
| Depth: | 1.5 cm |
| Width: | 5.5 cm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | c-Class Blade System |